Znaki specjalne


Znaki specjalne – jak wpisać Umlaut?

Jak wpisać znaki specjalne charakterystyczne dla niektórych języków? Jest kilka sposobów na wpisanie np. znaków diakrytycznych typu Umlaut typowych dla języka niemieckiego. Chyba najprostszym z nich jest zastosowanie pewnych kombinacji z klawiatury. I tak poniżej prezentujemy znaki specjalne Umlaut:

 

Sposób 1

Aby wpisać znaki nie występujące w polskim układzie klawiatury PRZYTRZYMAJ (lewy) ALT i trzymając wpisz NUMER korzystając z klawiatury numerycznej.

Ä = 0196
ä = 0228
Ö = 0214
ö = 0246
Ü = 0220
ü = 0252
ß = 0223
¨ = 0168 (sam Umlaut)

Sposób 2

 

Instalacja dodatkowego języka i układu klawiatury w systemie operacyjnym. W zależności od używanego systemu operacyjnego procedura może być trochę inna. Uwaga układ klawiatury najczęściej zmieniamy wtedy za pomocą kombinacji klawiszy lub za pomocą paska języka w prawym dolnym rogu. Wygląd i układ klawiatury zmienia się. Porównaj ze zdjęciem.

Znaki specjalne

 

Sposób 3

Kolejny sposób to wykorzystanie tzw. klawiatury ekranowej.


Każdy może wybrać sposób wprowadzania znaków specjalnych typowych dla danego języka. Kierujmy się przy tym uniwersalnością i prostotą rozwiązania. Osobiście preferuję sposób pierwszy. Fakt, że trzeba nauczyć się kombinacji klawiszy ale po pewnym czasie wystukujemy te sekwencje w sposób automatyczny i zapamiętujemy układ na klawiaturze wzrokowo.