Słownictwo do czytanki Globetrotters


Słownictwo do czytanki Globetrotters.

Słownictwo do czytanki Globetrotters z podręcznika Oxford Solutions upper – intermediate. 

Autorem tabeli słów jest Katarzyna. W poniższej tabeli przedstawiono trudniejsze słówka z czytanki,  których znajomość jest niezbędna na poziomie upper – intermediate i ułatwi zrozumienie tekstu.

Tabela jest rozszerzeniem tabeli słówek z rozdziału 4 podręcznika Oxford Solutions upper – intermediate.  Zachęcamy wszystkich do nauki i poszerzania zakresu słownictwa na bazie czytanek. 

Praca z tekstem stanowi integralną część matury z języka obcego nowożytnego. Popularny „reading” różni się jednak poziomem trudności od oferowanych tekstów na słuchanie. 

 

Mimo tego, że tekst możemy przeczytać wielokrotnie, trudno jest często jednoznacznie zinterpretować treść i udzielić właściwej odpowiedzi.

Czytając różne teksty możemy ćwiczyć tę umiejętność językową. Pamiętajcie, że nie można zniechęcać się jeśli nie rozumiemy wszystkich słówek. Ważne jest też zrozumienie kontekstu. Uważajcie też na tzw. false-friends.  Musimy także pamiętać, że poziom tekstów do czytania na maturze podstawowej i rozszerzonej znacznie różni się od siebie. 

 


Słówka do czytanki Globetrotters

Język polski Flaga PolskiJęzyk angielski Flaga Anglii
natknąć sięcome across
dezodorantdeodorant
rozpocząćembark
wypełnić, zrealizowaćfulfil
co więcejfurthermore
poruszać sięget around
wracaćget back
wyruszać, wybuchnąćgo off
gościnnyhospitable
charakterystyczny obiektlandmark
sierotaorphan
zatrzymać siępull up
wznieść, zmobilizować, zbieraćraise
oddalony, odległyremote
trasaroute
wyruszaćset off
przemoknąćsoak
przerwa w podróży, międzylądowaniestop over
wprowadzać, nabrać kogośtake in
Słownictwo do czytanki Globetrotters 19 słówek.

Czytanka Globetrotters  przedstawia trzy osoby i trzy różne sposoby podróżowania na długich trasach. Być może ich doświadczenia zainspirują was do podróży . Oczywiście, każdy z nas ma swój ulubiony sposób – wiele osób lubi podróżować z plecakiem,  inni lubią wylegiwać się na plaży. Każdy sposób jest dobry, jeśli sprawia nam radość i pozwala się odstresować.  

GlobetrottersWedług Wikipedii podróż (z łaciny zwana peregrynacją, z francuskiego wojażem) to zmiana miejsca pobytu na odległe. Osoba podróżująca pieszo to wędrowiec, podróżujący środkiem komunikacji to podróżny lub wojażer.  Podróże odbywano od dawna, początkowo dla praktycznego celu: nauki, handlu, polityki.  Obecnie główny cel podróżowania to chęć poznania innych kultur i przeżycia przygody.  Podróżowanie stanowi atrakcję samą w sobie i jest niezapomnianym przeżyciem. Widziane przez szybę pociągu, autobusu czy samochodu zmieniające się krajobrazy od sielskich pól, łąk i lasów poprzez malownicze wioski i miasteczka, po nowoczesne i otwarte na świat aglomeracje miejskie, mogą dostarczyć wiele miłych wrażeń. Podróżując różnymi środkami transportu można poznać wielu ciekawych ludzi i nawiązać nowe znajomości. Podróżując pieszo możemy zatrzymać się i dotknąć praktycznie każdej rzeczy, która nas zainteresuje. 

„Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen” – Ray Bradbury.  Mamy nadzieję, ze ta maksyma  zachęci was do podróżowania zarówno na dalekich, jak i krótkich trasach. Nadchodzi wiosna i majowy długi weekend … zatem do zobaczenia w podróży! 

Jeśli znacie już wszystkie słówka zachęcamy do przetestowania swoich umiejętności Interaktywny test – Globetrotters.

Ponadto dla ułatwienia nauki możecie skorzystać z nowego modułu fiszek – Fiszki do czytanki Globetrotters.