Kalendarz adwentowy


Kalendarz adwentowy

Jednym ze znanych obyczajów poprzedzających Święta Bożego narodzenia jest tzw. kalendarz adwentowy. Jest to specjalny kalendarz, który służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowyNa pomysł takiego kalendarza wpadli w XIX wieku niemieccy luteranie. Od tego czasu zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie nie tylko w rodzinach chrześcijańskich.

Celem kalendarz adwentowego było wzmacnianie radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Każdego dnia Adwentu wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Istniało wiele wariantów takiego kalendarza np. zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach. 

Najczęściej spotyka się obecnie „słodki” kalendarz adwentowy. Gdy małe dzieci nie mogą się doczekać Wigilii zniecierpliwieni rodzice pozwalają im zjadać z kalendarza jakieś ciastko lub czekoladkę i w ten sposób odliczać czas pozostały do świąt.

Tak właśnie skomercjalizował się kalendarz adwentowy. Nie należy jednak zapominać o artystycznym wymiarze kalendarza adwentowego. Dzięki wielu pomysłom i wersjom przyniósł wiele ciekawych rozwiązań i artystycznych wykonań. Jak popularne kalendarze z otwieranymi okienkami i obrazkami najpiękniejszych szopek, często malowane ręcznie przez wybitnych artystów i osiągając wysokie ceny.advent-calendar-551815_1280

Jeden z najsłynniejszych kalendarzy adwentowych znajduje się w Lipsku i ma ponad 800 m2. W niektórych regionach wykorzystuje się domy jako poszczególne dni kalendarza. Udekorowane okna mają numery i w konkretnym dniu są podświetlane. Mieszkańcy miejscowości zbierają się przed kolejnymi domami każdego wieczoru. Ludzie śpiewają kolędy, opowiadają lub czytają historie biblijne i legendy, przypominają sobie świąteczne tradycje. Wszystko to odbywa się w miłej przedświątecznej atmosferze przy kubku herbaty, grzanego wina i ciasteczek. Ostatni numer kalendarza adwentowego zazwyczaj przytwierdzony jest na drzwiach kościoła.

Czy macie pomysł na własny kalendarz adwentowy? Zachęcamy do pielęgnowania tej tradycji.