Słownictwo do czytanki Love is in the air


Słownictwo do czytanki Love is in the air.

Słownictwo do czytanki Love is in the air z podręcznika Oxford Solutions upper – intermediate. 

Autorem tabeli słów jest Tomasz. W poniższej tabeli przedstawiono trudniejsze słówka z czytanki,  których znajomość jest niezbędna na poziomie upper – intermediate i ułatwi zrozumienie tekstu.

Słownictwo do czytanki Love is in the airTabela jest rozszerzeniem tabeli słówek z rozdziału 5 podręcznika Oxford Solutions upper – intermediate.  Zachęcamy wszystkich do nauki i poszerzania zakresu słownictwa na bazie czytanek. 

Praca z tekstem stanowi integralną część matury z języka obcego nowożytnego. Popularny „reading” różni się jednak poziomem trudności od oferowanych tekstów na słuchanie. 

Mimo tego, że tekst możemy przeczytać wielokrotnie, trudno jest często jednoznacznie zinterpretować treść i udzielić właściwej odpowiedzi.

Czytając różne teksty możemy ćwiczyć tę umiejętność językową. Pamiętajcie, że nie można zniechęcać się jeśli nie rozumiemy wszystkich słówek. Ważne jest też zrozumienie kontekstu. Uważajcie też na tzw. false-friends.  Musimy także pamiętać, że poziom tekstów do czytania na maturze podstawowej i rozszerzonej znacznie różni się od siebie. 

 


Oxford Solutions upper - intermediate rozdział 5 uczucia

Język polski Flaga PolskiJęzyk angielski Flaga Anglii
referat naukowya paper
przyciągać, wabićattract
zgodzić się, zbiec się z czymścoincide
potwierdzoneconfirmed
paracouple
dezodorantdeodorant
przeznaczeniedestiny
obszernyextensive
odkryciafindings
genygenes
króliki doświadczalneguinea pigs
istoty ludzkiehuman beings
układ odpornościowyimmune system
dogłębniein depth
badać, prześledzićinvestigate
kumplemates
potomstwo, potomekoffspring
przyjemnypleasant
dowódproof
dostarczyćprovide
odrzucenierejection
wydzielać, wydawać, wypuszczaćrelease
opierać się, przeciwstawiać sięresist
podejrzane, podejrzanysuspected
zapoconysweaty
przeszczepione organytransplanted organs
Oxford Solutions upper - intermediate rozdział 5 uczucia. Słownictwo do czytanki Love is in the air.

Czytanka Love is in the air   wbrew tytułowi jest tekstem paranaukowym, a nie romantycznym. Przedstawia ona wyniki badań naukowych związanych z atrakcyjnością i genami.  Autor tekstu próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego ktoś wydaje nam się atrakcyjną osobą, a ktoś inny nie. 

Słownictwo do czytanki Love is in the airPatrząc na miłość os strony naukowej możemy powiedzieć, że jest to stan emocjonalny wiążący się z podwyższonym poziomem fenyloetyloaminy  i dopaminy i powstaniem nowych pętli neuronalnych oraz reakcjami fizjologicznymi na osobę, w której jesteśmy zakochani takimi jak pocenie się dłoni lub przyśpieszone bicie serca (za Wikipedią) .

Niestety, ta definicja nie brzmi zbyt romantycznie, dlatego nie warto stanu zakochania się i miłości sprowadzać tylko do aspektu naukowego. Wynika z niego, że strzała Amora to nic więcej jak tylko reakcja chemiczna naszego organizmu. Jednak poeci i inne artystyczne dusze z pewnością skrytykują naukową definicję uczucia, twierdząc, że miłość to magia, której nie można opisać słowami i zamknąć w ramach definicji naukowej. Dla artysty miłość jest wartością duchową, dla naukowca stanem emocjonalnym związanym nie z sercem ale mózgiem. 

Mimo rozbieżności definicji życzymy wam dużo miłości na wiosnę ponieważ, „”Miłość jest mgłą, która wytwarza się w głowie. Jeśli owa mgła opada na dół – na serce – następuje pogoda życia; jeśli pozostaje w głowie – pada deszcz łez. ” (Henryk Sienkiewicz).  

Jeśli znacie już wszystkie słówka zachęcamy do przetestowania swoich umiejętności Interaktywny test – Love is in the air.

Ponadto dla ułatwienia nauki możecie skorzystać z nowego modułu fiszek – Fiszki do czytanki Love is in the air