Dokarmianie ptaków 

Dokarmianie ptaków w okresie zimowym.

 

Chyba wszyscy użytkownicy portalu merula.pl wiedzą, że interesujemy się ochroną środowiska, a szczególnie ochroną awifauny. Nadchodzi zima, czyli bardzo trudny okres dla ptaków. Wbrew pozorom tzw. łagodna zima nie jest wcale łatwiejsza dla skrzydlatych gości w naszych miastach i ogródkach. Znalezienie pokarmu staje się w tym okresie walką o przetrwanie. Dokarmianie ptaków jest obecnie naszym moralnym obowiązkiem tym bardziej, że jako najbardziej ekspansywny gatunek ludzie niszczą sukcesywnie obszary, które stanowiły od zawsze siedliska ptaków.

Rozsądne dokarmianie ptaków.

Jeśli decydujemy się na dokarmianie ptaków musimy mieć świadomość, że jest to w pewnym sensie niepisana umowa ze zwierzętami i od momentu rozpoczęcia dostarczania karmy należy robić to regularnie i nieprzerwanie. Są różne zdania na temat dokarmiania ptaków przez cały rok i nie jest naszym zamiarem rozstrzyganie tej dysputy, ale w okresie zimowym mądre dokarmiania ma z całą pewnością kluczowe znaczenie dla przeżycia wielu ptaków i należy to zadanie potraktować poważnie. Na wielu portalach zaleca się powierzenie dokarmiania ptaków dzieciom. Nie zawsze jest to jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzieci często dość szybko tracą zainteresowanie tematem i przestają poważnie angażować się w to zadanie. Znając charakter dziecka można powierzyć mu te obowiązki, ale trzeba też z pełną odpowiedzialnością kontrolować czy powierzone zadania w tym zakresie nie są zaniedbywane. Jeśli nie podchodzimy do tego zagadnienia poważnie lepiej w ogóle nie zaczynać dokarmiania. Wyrządzimy w ten sposób mniej szkód.

Jak i czym dokarmiać ptaki.

Jest kilka uniwersalnych porad odnośnie dokarmiania ptaków.

  1. Ptaki najlepiej dokarmiać w karmniku. Karmnik możemy kupić, lub wykonać samodzielnie. Karmnik nie musi (,ale może) być piękny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Ważne żeby w miejscu umieszczenia karmnika ptaki były bezpieczne. Najczęściej przy karmniku może polować kot lub krogulec. Karmnik musi być czysty. Powinniśmy wymieniać karmnik co sezon.
  2. Podajemy tylko świeży pokarm. Nie wolno podawać resztek z naszego stołu, ponieważ potrawy zjadane przez nas są solone i przyprawiane. Nie podajemy chleba z tego samego powodu. Absolutnie nie wolno podawać ptakom spleśniałego lub zepsutego jedzenia.
  3. Możemy ptakom podawać do jedzenia ziarna słonecznika (rarytas), nasiona zbóż i roślin np. pszenica, kukurydza, proso, sorgo, czarnuszka, orzechy, daktyle, morele, ligustr, porzeczki, rodzynki, zamrożone owoce czarnego bzu, aronii lub gotowe zestawy do kupienia w sklepach zoologicznych i składnicach nasiennych. Generalnie można też dokarmiać kulami łojowymi z mieszaniną ziaren, które można zakupić lub przygotować samodzielnie. W internecie dostępne są instrukcje jak taką kulę lub kubek przygotować.
  4. Nigdy nie zapominaj o konieczności ciągłego dokarmiania ptaków mniej więcej od połowy października do połowy marca w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Zawsze dokarmiaj praki gdy jest gruba pokrywa śniegu.
  5. Nie zapominajcie o wodzie, która zimą też jest trudno dostępna.

Już po kilkukrotnym podaniu pożywienia zaobserwujecie gości w karmniku. A to doskonały powód, żeby pogłębić wiedzę ornitologiczną, popstrykać ciekawe fotki i podzielić się z nimi ze znajomymi. Ptaki odwdzięczą się za wasze zaangażowanie pięknym śpiewem, eliminowaniem szkodników w ogródkach i nierzadko nieprawdopodobnym spektaklem na scenie przydomowego karmnika.

Dokarmiajcie ptaki 🙂 !!!

Jasne, że przylecą sikorki, ale możecie się zdziwić jakie jeszcze inne gatunki zawitają do waszej jadłodajni. Nawet w centrum miasta. Dla przykładu. Czy znacie te gatunki w galerii zdjęć poniżej??? Napiszcie w komentarzach nazwy gatunków.


 


 

Merula Merulka

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × four =