Kraska – Coracias garrulus


Kraska – Coracias garrulus.

KraskaKraska – przepiękny ptak, który zamieszkuje głównie południową Europę i północny wschód do Bałtyku i Rosji, środkową i południową Azję do Himalajów i Ałtaju oraz północno-zachodnią Afrykę. Do niedawna dość licznie gnieździła się w Zachodniej Europie, ale od paru dekad liczba tych ptaków i ich gniazd wyraźnie maleje. Podobna tendencja daje się zauważyć również w Polsce, gdzie można mówić o dużym szczęściu, jeśli spotka się tego ptaka w naturze. Mimo prób odnalezienia miejsc gniazdowania tych ptaków w naszym kraju nie udało nam się go zaobserwować. W niektórych krajach kraska wyginęła już całkowicie.

Nic więc dziwnego, że ostatnie miejsca występowania tego gatunku objęte są tajemnicą, przez wzgląd na bezpieczeństwo wyprowadzanych lęgów i płochliwość kraski. Jest to ptak wymagający specyficznego biotopu i pokarmu. Jest wybredny więc trudno go zadowolić. Spotkanie kraski w naturalnym środowisku staje się jednak dużym przeżyciem dla każdego ornitologa niezależnie od stopnia zaawansowania i wtajemniczenia. No i te kolory. Obok żołny również nielicznie już występującej w Polsce kraska jest chyba najbardziej zachwycającym kolorami ptaszyskiem, którego pod tym względem można jeszcze chyba porównać tylko z zimorodkiem.

Chcemy się pochwalić i podzielić naszymi fotograficznymi (amatorskimi) zdobyczami z dwóch wypraw, podczas których udało nam się zaobserwować tego przepięknego ptaka. Zapraszamy do obejrzenia fotografii pod linkiem Kraska, gdzie oprócz niej znajdziecie też dudka, kukułkę, pustułkę i dzięcioła zielonego zaobserwowanego przez zaprzyjaźnionego birdwatchera (pozdrawiamy Andrzeja). 

Zapraszamy również do Galerii fotografii, gdzie znajdziecie kolejne linki do naszych albumów.


Merulka Merula

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *