Słownictwo do czytanki The Kite Runner


Słownictwo do czytanki The Kite Runner.

Słownictwo do czytanki The Kite Runner z podręcznika Oxford Solutions upper – intermediate. 

Autorem tabeli słów jest Jan. W poniższej tabeli przedstawiono trudniejsze słówka z czytanki,  których znajomość jest niezbędna na poziomie upper – intermediate i ułatwi zrozumienie tekstu.

Tabela jest rozszerzeniem tabeli słówek z rozdziału 3 podręcznika Oxford Solutions upper – intermediate.  Zachęcamy wszystkich do nauki i poszerzania zakresu słownictwa na bazie czytanek. 

Słownictwo do czytanki The Kite RunnerPraca z tekstem stanowi integralną część matury z języka obcego nowożytnego. Popularny „reading” różni się jednak poziomem trudności od oferowanych tekstów na słuchanie. 

 

Mimo, że tekst możemy przeczytać wielokrotnie, trudno jest często jednoznacznie zinterpretować tekst i udzielić właściwej odpowiedzi.

Czytając różne teksty możemy ćwiczyć tę umiejętność językową. Pamiętajcie, że nie można zniechęcać się jeśli nie rozumiemy wszystkich słówek. Ważne jest też zrozumienie kontekstu. Uważajcie też na tzw. false-friends.  Musimy także pamiętać, że poziom tekstów do czytania na maturze podstawowej i rozszerzonej znacznie różni się od siebie. 

 


Słówka do czytanki THE KITE RUNNER

Język polski Flaga PolskiJęzyk angielski Flaga Anglii
wybuchnąć np. śmiechem burst out
pochowaćbury
kartonowe pudełkocardboard box
pracechores
raczkowaćcrawl
ciekawycurious
(głęboko) gardłowy (np. śmiech) deep-throat
wywlec z drag out of
narodowośćethnicity
pokoleniegeneration
zajęcza wargaharelip
domowej robotyhomemade
robotniklabourer
długowłosylonghaired
nisko osadzonylow-set
ciężko stąpaćlumber
psotamischief
starannieneatly
nieustannieperpetually
towarzysz zabawplaymate
paraliż dziecięcypolio
polerowaćpolish
odnosić sięrefer
uruchamianie silnikarevive up an engine
społeczeństwosociety
kwaśnysour
obszarpanytattered
drobnokostnythin-boned
objąć kogośthrow an arm around someone
Słówka do czytanki THE KITE RUNNER - 30 słów ułatwiających zrozumienie tekstu czytanki.

The Kite Runner  jest pierwszą powieścią  Khaleda Hosseini, autora o korzeniach afgańsko – amerykańskich. Powieść została wydana  po raz pierwszy w 2003 przez wydawnictwo  Riverhead Books. Autor opowiada historię Amira, młodego chłopaka z  Wazir Akbar Khan  dzielnicy Kabulu, którego najbliższym przyjacielem jest Hassan. Opowieść rozgrywa się na tle ważnych wydarzeń z historii Afganistanu, od czasu monarchii afgańskiej, przez inwazję radziecką  po exodus uchodźców do Pakistanu i Stanów Zjednoczonych i powstanie reżimu Talibów. Powieść była bestsellerem w Stanach Zjednoczonych i utrzymywała się na pierwszym miejscu listy bestsellerów magazynu New York Tmes przez ponad 2 lata. W Stanach Zjednoczonych zostało sprzedane ponad 7 milionów egzemplarzy książki.  Na podstawie powieści został nakręcony w 2007 roku film o tym samym tytule („Chłopiec z latawcem”).  Zachęcamy do zapoznania się z książką lub filmem o egzotycznej dla naszej kultury tematyce. 

Jeśli znacie już te słówka zachęcamy do przetestowania swoich umiejętności Interaktywny test – The kite runner.