Archiwum Aktualności Serwisu Merula  

STARSZE WPISY W SERWISIE MERULA.PL

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

Data wpisu: 09.10.2013
Aktualności język niemiecki Codzienną koniecznością szkolną jak i egzaminqcyjną jest wykazanie się umiejętnością opisu obrazka. Przygotowaliśmy dla was zestaw przydatnych zwrotów do opisu obrazka, zdjęcia czy ilustracji pod linkiem Opis obrazka po niemiecku - zwroty. W dziale z językiem niemieckim link umieszczony jest w nowej zakładce (harmonijce) o nazwie "PRZYDATNE ZWROTY do matury ustnej i nie tylko".

Data wpisu: 01.10.2013
Aktualności język angielski Mateusz rozszerzył naszą kolekcję przydatnych zwrotów z języka angielskiego o kolejną tabelę. Tym razem jest to Giving opinions - Wyrażanie opinii. Z kolei Sebastian zebrał zwroty w temacie Making a complaint - składanie reklamacji - zwroty używane do składania zażaleń i reklamacji. Linki do tabel ze zwrotami znajdziecie w dziale "Język angielski" w zakładce "Przydatne zwroty do matury ustnej i nie tylko".

Data wpisu: 26.09.2013
Aktualności język angielski Kolejną listę przydatnych zwrotów z języka angielskiego przygotował Krzysztof. Tym razem jest to Planowanie spotkań. Zwroty te będą pomocne w odgrywaniu scenek komunikacyjnych i jako wzór w przygotowaniu do matury ustnej.

Data wpisu: 24.09.2013
Aktualności język niemiecki Kolejną listę słówek do podręcznika Welttour 1 przygotował Karol jest to drugi rozdział słówek do podręcznika Welttour 1. Dzięki temu możemy już pracować ze słownictwem. Zachęcam też do ćwiczenia znajomości rodzajników. Linki dostępne w zakładce "Welttour 1" w dziale języka niemieckiego. Po opanowaniu słownictwa można sobie zrobić test i poćwiczyć zadania na dopasowanie znaczenia słownictwa lub wpisywanie znaczenia. Koniecznie przeczytajcie instrukcję.

Data wpisu: 24.09.2013
Aktualności język angielski Invitations - zaproszenia - to kolejna lista przydatnych zwrotów. Znając je potrafimy zaprosić kogoś na uroczystość lub zaproponować wspólne spędzenie wolnego czasu. Zdarza się, że zmuszeni jesteśmy również odmówić osobie, która nas zaprasza. Listę zwrotów na te okoliczności przygotowali Hubert i Mateusz.

Data wpisu: 23.09.2013
Aktualności język niemiecki Jeśli chcesz przygotować się do sprawdzianu z rozdziału czwartego podręcznika Welttour 2 i sprawdzić swoją wiedzę kliknij link WT2 - ROZDZIAŁ 4. Poćwiczycie czas przeszły Imperfekt - wpisywanie właściwej formy podanego czasownika regularnego lub nieregularnego, czas przeszły Präteritum czasowników modalnych, przymiotniki odrzeczownikowe oraz zdania pytające do wybranych części zdania.

Data wpisu: 23.09.2013
Aktualności język angielski Rafał przygotował listę Polite forms of address - uprzejme formy zwracania się do innych.. Zwroty te możecie wykorzystywać odgrywając scenki i przygotowując się do matury ustnej z języka angielskiego.

Data wpisu: 21.09.2013
Aktualności język niemiecki Wkrótce sprawdzian. Dla chcących solidnie przygotować się do klasówki z pierwszego rozdziału podręcznika Welttour 2 dostępne są ćwiczenia. WT2 - ROZDZIAŁ 1. Zestaw ćwiczeń obejmuje układanie zdań oznajmujących i pytających z podanych wyrazów, odmianę czasowników nieregularnych, zaimki dzierżawcze w mianowniku, celowniku i bierniku oraz kolokacje i zwroty przyimkowe. Z pewnością po zrobieniu ćwiczeń klasówka nie będzie stresogenna.

Data wpisu: 20.09.2013
Aktualności język angielski Maciej przygotował listę przydatnych pytań i zwrotów gdy chcemy wyrazić naszą zgodę lub przeciwnie nie zgodzić się ze zdaniem naszego rozmówcy.Agreeing and disagreeing - zgoda - brak zgody. Maciej jest też autorem listy zwrotów przydatnych w szukaniu pracy. Job interviews questions - wywiad z pracownikiem. Zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem leksykalnym.

Data wpisu: 18.09.2013
Aktualności język niemiecki Aneta i Karol przygotowali wspólnie pierwszy rozdział słówek do podręcznika Welttour 1. Dzięki temu możemy już pracować ze słownictwem. Zachęcam też do ćwiczenia znajomości rodzajników. Linki dostępne w zakładce "Welttour 1" w dziale języka niemieckiego. Po opanowaniu słownictwa można sobie zrobić test i poćwiczyć zadania na dopasowanie znaczenia słownictwa lub wpisywanie znaczenia. Koniecznie przeczytajcie instrukcję.

Data wpisu: 16.09.2013
Aktualności język niemiecki Agnieszka przygotowała pierwszy rozdział słówek do podręcznika Welttour 3. Tym samym zaczynamy pracę ze słownictwem i zachęcam też do uczenia się rodzajników. Linki dostępne w zakładce "Welttour 3" w dziale języka niemieckiego. Po opanowaniu słownictwa można sobie zrobić test i poćwiczyć zadania na dopasowanie znaczenia słownictwa lub wpisywanie. Koniecznie przeczytajcie instrukcję.

Data wpisu: 13.09.2013
Aktualności MerulaPóźne lato i jesień są magicznymi porami w naturze. Zapraszamy do galerii fotografii, gdzie zobaczycie Tatry. Z pewnością po obejrzeniu tych zdjęć większość z was spakuje plecak i ruszy na szlak górski. Zachęcamy do tego i życzymy wielu wzruszeń i zachwytów.

Data wpisu: 13.09.2013
Aktualności język niemiecki Dariusz przygotował pierwszy rozdział słówek do podręcznika Welttour 2. Tak więc zaczynamy pracę ze słownictwem i zachęcam też do uczenia się rodzajników. Linki dostępne w zakładce "Welttour 2" w dziale języka niemieckiego. Po opanowaniu słownictwa można sobie zrobić test i poćwiczyć zadania na dopasowanie znaczenia słownictwa lub wpisywanie. Koniecznie przeczytajcie instrukcję.

Data wpisu: 10.09.2013
Aktualności język angielski Z pewnością wszyscy docenią pracę Karola, który przygotował listy słówek do podręcznika "New Matura SOLUTIONS - INTERMEDIATE" (fioletowa). Początek roku szkolnego już za nami i czas zacząć systematyczną naukę słownictwa. Do nauki czkają Rozdział 9 - Money - pieniądze i Rozdział 10 - Be creative -bądź kreatywny. Dla przypomnienia przeczytajcie instrukcję i korzystajcie z dodatkowych linków (dopasuj Rozdział 9, Rozdział 10, i wpisz znaczenie Rozdział 9, Rozdział 10) po załadowaniu listy słówek.

Data wpisu: 09.09.2013
Aktualności MerulaPoniżej możecie obejrzeć film na temat zmian jakie zostaną wprowadzone w części pisemnej matury podstawowej i rozszerzonej z języków obcych od roku 2015.Data wpisu: 29.08.2013
Aktualności MerulaZbliża się koniec wakacji i czas zabrać się do pracy. Z pewnością wszystkich zainteresuje kalendarz roku szkolnego 2013/2014. Maturzystów zapraszamy do zapoznania się gorącymi terminami - harmonogram matur 2014. Nauczyciele języków obcych z pewnością odświeżą sobie dokument nowa podstawa programowa - języki obce w szkole z komentarzem. Zachęcamy do zapoznania się z tymi publikacjami.

Data wpisu: 12.08.2013
Aktualności język angielski Jak wiadomo od roku szkolnego 2014/2015 obowiązywać będzie nowa forma pisemnego egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) wspólnie z Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi (OKE) przygotowały INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015. Zachęcamy was do zapoznania się z tym dokumentem, który zawiera wymagania do egzaminu maturalnego, procedury przeprowadzania egzaminu oraz przykłady typowych zadań z rozwiązaniami i sprawdzane umiejętności językowe.

Data wpisu: 12.08.2013
Aktualności język niemiecki Od roku szkolnego 2014/2015 obowiązywać będzie nowa forma pisemnego egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) wspólnie z Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi (OKE) przygotowały INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015. Zachęcamy was do zapoznania się z tym dokumentem, który zawiera wymagania do egzaminu maturalnego, procedury przeprowadzania egzaminu oraz przykłady zadań i sprawdzane umiejętności językowe.

Data wpisu: 12.07.2013
Aktualności język angielski Jakiś czas temu Michał przesłał kolejną listę słówek z rozdziału 8 do podręcznika New Matura Solutions Intermediate. Słówka dla podróżników obieżyświatów Globtrotters. Oprócz tabel ze słownictwem i klasycznych modeli testowania znajomości słownictwa znajdziecie też ćwiczenia pamięciowe dla losowo wybieranych słówek jak i na wpisywanie właściwego znaczenia. Zachęcamy do szlifowania słownictwa regularnie i systematycznie pomimo tego, że trwają wakacje. Dla uczących się języka obcego nie ma wakacji od nauki. Wakacje są natomiast doskonałym czasem, kiedy możemy zweryfikować nasze umiejętności "na żywo" do czego serdecznie was zachęcamy.

Data wpisu: 11.07.2013
Aktualności język niemiecki Pomimo wakacji niektórzy z użytkowników serwisu systematycznie uczą się słówek. Proponujemy kolejną porcję słownictwa do podręcznika Schritte international część 2. Tym razem słownictwo z rozdziału 11 w temacie In der Stadt - w mieście Nowość. Jak zwykle oprócz listy słówek prezentujemy ćwiczenia interaktywne na sprawdzenie ich znajomości.

Data wpisu: 10.07.2013
Aktualności MerulaPo ostatniej aktualizacji w galerii zobaczcie piękne krajobrazy Pienin o poranku, kwitnące storczyki i smagliczkę skalną, motyle, sarny i inne zwierzęta cieszące się obfitością pokarmu na wiosnę i wczesnym latem. Prezentujemy również bardzo ładną kaczkę czernicę, świergotka drzewnego oraz przedstawiciela sokołów - kobuza.

Data wpisu: 02.07.2013
Aktualności MerulaTym razem prezentujemy w każdej galerii tematycznej sześć nowych zdjęć. Wśród ptaków pliszka żółta i kopciuszek. Kilka ujęć z wypraw po Polsce wschodniej i południowej zobaczycie w dziale krajobrazy i rośliny. Wśród zwierząt sympatyczny osioł i inne atrakcyjne zdjęcia. Zapraszamy.

Data wpisu: 29.06.2013
Aktualności język angielski Pani Magdalena Trybuch przygotowała dla was ćwiczenia na Future Perfect i Future Continuous Nowość Z pewnością po wykonaniu tych ćwiczeń wielu z was poczuje się pewniej operując strukturami wyrażającymi przyszłość.

Data wpisu: 27.06.2013
Aktualności język angielski Przykładowy Plan rozwoju zawodowego na nauczyciela dyplomowanego Nowość przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego. Zachęcamy do poczytania wszystkich, przed którymi kolejne stopnie awansu zawodowego. Warto korzystać z doświadczenia osób, które chcą się nim dzielić. Jeśli chcielibyście zamieścić swoje publikacje związane z awansem napiszcie do nas - pomożemy.

Data wpisu: 23.06.2013
Aktualności MerulaW ostatniej aktualizacji galerii zdjęć prezentujemy kilka fotografii z parków zamkowych. Arkadia - sentymentalny park krajobrazowy i Nieborów zabudowa zamkowa z założeniami. Ponadto prezentujemy interesujące obserwacje przyrodnicze m.in. wylinka ważki i sympatyczny trzmiel. Można również zobaczyć kwitnącego tulipanowca, który jest nieczęsto spotykanym okazem flory w naszym kraju. W zbiorze awifauny przedstawiamy szczęśliwe lęgi perkoza dwuczubego, rybitwy rzecznej i wysiadującą jaja mewę pospolitą (siwą). Przy budce lęgowej przyłapaliśmy także piękną pleszkę. Generalnie jednak w przyrodzie dzieje się tak wiele, że zaniedbujemy trochę naszą galerię.

Data wpisu: 07.06.2013
Aktualności MerulaWiosna jest fascynującym okresem dla wszystkich obserwatorów przyrody. Z tego powodu trochę zaniedbaliśmy ostatnio aktualizację naszej galerii zdjęć, co właśnie nadrabiamy. Na początek zapraszamy do działu "Rośliny" i "Krajobrazy", gdzie m.in. możecie podziwiać scenerię i roślinność pięknego Roztocza. W galerii ptaków do obejrzenia są m.in. krętogłów, pokląskwa i orzeł bielik, a w zbiorze zwierząt zobaczycie kolorowe motyle, jaszczurkę zwinkę i inne ciekawe zdjęcia. Zapraszamy.

Data wpisu: 28.05.2013
Aktualności język angielski Czwarta edycja quizu "I know everything" - Quiz 2013 . Zmierz się z pytaniami obejmującymi wiedzę z gramatyki, słownictwa i realioznawstwa krajów anglojęzycznych.

Data wpisu: 24.05.2013
Aktualności Merula"Dzień matki" i "Dzień dziecka" są ważnymi uroczystościami dla nas wszystkich. Już teraz składamy wszystkim mamom i dzieciom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Podsuwamy Wam również pomysł na zawsze aktualny i trafiony prezent. Zachęcamy do zakupu książek. Na okoliczność tych uroczystości proponujemy specjalną ofertę książkową. Zachęcamy także do przejrzenia zaktualizowanej oferty nowości wydawniczych i bestsellerów w księgarni.

Data wpisu: 22.05.2013
Aktualności język niemiecki Od dzisiaj dostępna jest do pobrania i przećwiczenia Matura 2013 Nowość z języka niemieckiego. pdf Matura podstawowa z języka niemieckiego maj 2013 - Kliknij i pobierz plik pdf z zadaniami egzaminu maturalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - matura podstawowa 2013 - język niemiecki. Przejdź do ćwiczeń na Słuchanie - nagrania z interaktywnymi ćwiczeniami do części podstawowej egzaminu maturalnego z języka angielskiego - maj 2012, a następnie wykonaj ćwiczenia na czytanie z tego zestawu. Dla tych bardziej zaawansowanych jest do pobrania Matura 2013 część rozszerzona. pdf Matura rozszerzona z języka niemieckiego maj 2013 - Arkusz 1, pdf Matura rozszerzona z języka niemieckiego maj 2013 - Arkusz 2 - Kliknij i pobierz plik pdf z zadaniami egzaminu maturalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - matura rozszerzona 2013 - język niemiecki. Zaglądajcie do naszego serwisu. Wkrótce kolejne ćwiczenia interaktywne w zakresie rozszerzonym.

Data wpisu: 17.05.2013
Aktualności język angielski Matura 2013. Jak obiecywaliśmy przedstawiamy ćwiczenia interaktywne z języka angielskiego z odpowiedziami w zakresie rozszerzonym. Arkusze możecie pobrać klikając linki poniżej lub szukajcie ich w zakładce matura. Zaczynamy od dwóch ćwiczeń Struktury gramatyczne, następnie przechodzimy do trzech nagrań - Słuchanie , a kończymy na rozumieniu tekstów czytanych - Czytanie. Tym samym pozostaje Wam tylko umiejętność pisania, z którą niestety musicie poradzić sobie samodzielnie.

Data wpisu: 10.05.2013
Aktualności język angielski Ćwiczenia interaktywne język angielski matura 2013 z odpowiedziami Słuchanie - nagrania z interaktywnymi ćwiczeniami. Czytanie - zadania sprawdzające umiejętność rozumienia tekstu czytanego. Permanentny link do ćwiczeń i arkuszy egzaminu maturalnego z języka angielskiego w 2013 roku znajdziecie w zakładce matura w części serwisu poświęconej nauce języka angielskiego. Zachęcamy w szczególności przyszłorocznych maturzystów do zmierzenia się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jest to doskonała forma samokontroli, doskonalenia umiejętności i motywacji do dalszej pracy.

Data wpisu: 09.05.2013
Aktualności język angielski Zachęcamy do zapoznania się z arkuszami maturalnymi z języka angielskiego w 2013 roku. pdf Matura podstawowa z języka angielskiego maj 2013 - Kliknij i pobierz plik pdf z zadaniami egzaminu maturalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - matura podstawowa 2013 - język angielski. Ponadto proponujemy również arkusze matury rozszerzonej: pdf Matura rozszerzona z języka angielskiego maj 2013 - Arkusz 1, pdf Matura rozszerzona z języka angielskiego maj 2013 - Arkusz 2 - Kliknij i pobierz plik pdf z zadaniami egzaminu maturalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - matura rozszerzona 2013 - język angielski W najbliższym czasie zamieścimy dla was teksty nagrań oraz rozwiązania. Zaglądajcie do naszego serwisu.

Data wpisu: 06.05.2013
Aktualności język angielski Widząc, że Waszym dużym zainteresowaniem cieszą się matury próbne, proponujemy kolejny zestaw maturalny z poprzednich lat z ćwiczeniami interaktywnymi na słuchanie i czytanie. Matura pisemna 2009 Na ostatnią chwilę. Arkusz i Transkrypcja nagrań dostępne są również w zakładce Matura - język angielski. Zachęcamy do ćwiczeń przed maturą pisemną z języka angielskiego.

Data wpisu: 25.04.2013
Aktualności język angielski Egzamin gimnazjalny z języków obcych. Zapraszamy do zapoznania się z zadaniami egzaminacyjnymi. Pobierz plik arkusza w formacie pdf Egzamin gimnazjalny - Język angielski - arkusz poziom podstawowy 2013 i Pobierz plik arkusza w formacie pdf Transkrypcja tekstów nagrań - język angielski - poziom podstawowy 2013. Wkrótce ćwiczenia interaktywne i klucz.

Data wpisu: 25.04.2013
Aktualności język niemiecki Gimnazjalistów, którzy wybrali język niemiecki podczas egzaminu w dniu dzisiejszym zachęcamy również do zmierzenia się ponownie z arkuszem egzaminu. Pobierz plik arkusza w formacie pdf Egzamin gimnazjalny - Język niemiecki - arkusz poziom podstawowy 2013 oraz Pobierz plik arkusza w formacie pdf Transkrypcja tekstów nagrań - język niemiecki - poziom podstawowy 2013 Z ostatniej chwili. Wkrótce ćwiczenia interaktywne i rozwiązania.

Data wpisu: 22.04.2013
Aktualności język angielski Zbliża się termin matur pisemnych. W celu sprawdzenia i doskonalenia umiejętności językowych wymaganych podczas matury pisemnej proponujemy zestaw maturalny z poprzednich lat. Matura pisemna 2010. Arkusz i Transkrypcja nagrań dostępne są również w zakładce Matura - język angielski. Zachęcamy do ćwiczeń.

Data wpisu: 26.03.2013
Aktualności Merula Zima nie ustępuje, co wzmaga ruch w karmnikach i aktywność ptaków. Zwiększa to szanse na ciekawe zdjęcie i zaskakujące spotkania. W galerii prezentujemy kilka ciekawych ujęć m.in. szpak w śniegu, czyż i rewelacyjny dzięcioł zielonosiwy - sympatyczna parka. Zapraszamy do galerii.

Data wpisu: 19.03.2013
Aktualności język niemiecki 19.03.2013r. odbyła się kolejna edycja "Konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych". W ramach konkursu chętni mogli się zmierzyć w "quizie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych" oraz walczyli o tytuł "Mistrz rodzajnika". Quiz.

Data wpisu: 09.03.2013
Aktualności Merula Serwis MERULA właśnie obchodzi trzecie urodziny. Z tej okazji dziękujemy wszystkim wiernym gościom naszej strony za wizyty i sympatyczne wpisy w księdze gości. Cieszymy się, że serwis jest tak popularny i często odwiedzany. To dla nas najlepsza motywacja do jego prowadzenia. Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie prezentujemy kolejne ujęcia ptaków i zwierząt i czekamy na wiosnę.

Data wpisu: 04.03.2013
Aktualności język niemiecki Ponownie SŁÓWKA do 10 rozdziału SCHRITTE INTERNATIONAL II przygotowała Alicja. W tym rozdziale zdrowie - Die Gesundheit. Przygotujcie sie do kartkówki.

Data wpisu: 27.02.2013
Aktualności język angielski Bartek przygotował kolejną listę słówek do rozdziału 7 z podręcznika New Matura Solutions Intermediate. Tym razem słówka z zakresu tematycznego Relationships - relacje, stosunki międzyludzkie. Oprócz tabelki słówek znajdziecie też ćwiczenia pamięciowe dla losowo wybieranych słówek.

Data wpisu: 25.02.2013
Aktualności język niemiecki Dla wytrwałych w oczekiwaniach Rozdział 10 - kilka ćwiczeń do podręcznika "Schritte international". Przygotujcie się do sprawdzianu. Części ciała, zaimki dzierżawcze, Biernik-Akkusativ i czasowniki modalne.

Data wpisu: 21.02.2013
Aktualności język angielski Elżbieta przygotowała listę słówek do rozdziału 6 z podręcznika New Matura Solutions Intermediate. Tym razem słówka z zakresu tematycznego Dom i ogród - House and garden Oprócz tabelki słówek znajdziecie też ćwiczenia pamięciowe dla losowo wybieranych słówek.

Data wpisu: 12.02.2013
Aktualności język angielski Skróty - Proponujemy listę popularnych i używanych potocznie skrótów w języku angielskim. Można z nich korzystać pisząc smsy, maile lub rozmawiając na chacie lub przez komunikator. Pamiętajcie jednak, że nie należy ich używać w tekstach oficjalnych, np.. na maturze.

Data wpisu: 02.02.2013
Aktualności język niemiecki Poraz kolejny SŁÓWKA do 9 rozdziału SCHRITTE INTERNATIONAL II przygotowała Alicja. W tym rozdziale zwiedzamy miasto (die Stadtsbesichtigung). Przygotujcie sie do kartkówki.

Data wpisu: 31.01.2013
Aktualności język angielski Już dawno Kasia przygotował porcję słówek do rozdziału 5 z podręcznika New Matura Solutions Intermediate. Tym razem słówka z zakresu tematycznego Nasza przyszłość - Our future Poza tabelką słówek znajdziecie też ćwiczenia pamięciowe dla losowo wybieranych słówek.

Data wpisu: 28.01.2013
Aktualności język angielski Adrian przygotował kolejne 100 słówek do rozdziału 4 z podręcznika New Matura Solutions Intermediate. Tym razem słówka z zakresu tematycznego Ciało i umysł - Body and mind Poza tabelką słówek znajdziecie też ćwiczenia pamięciowe dla losowo wybieranych słówek.

Data wpisu: 26.01.2013
Aktualności Merula W ostatniej aktualizacji prezentujemy krajobrazy zimowe - czar śniegu. W części poświęconej ptakom kilka ujęć z karmnika, piękny i płochliwy dzięcioł zielony i rzadko spotykany gość w naszej szerokości geograficznej (okolice Nowego Sącza) nur czarnoszyi (Gavia arctica). Zapraszamy!

Data wpisu: 25.01.2013
Aktualności język niemiecki Kolejne ćwiczenia do podręcznika Schritte international - rozdziały 8 i 9. W zestawie ćwiczenia przyimków "seit" i "vor", czasowniki modalne czasowniki "war" i "hatte" i tryb rozkazujący. Ponadto doskonalimy użycie czasu przeszłego Perfekt. Niestety ferie dobiegają końca i czas pomyśleć o zbliżającym się terminie sprawdzianu.

Data wpisu: 23.01.2013
Aktualności język angielski Teoria Składnia czasowników - Verb patterns oraz ćwiczenia na formy Gerund - Infinitive - Bare infinitive. To typowe pamięciowe zagadnienie sprawia wielu uczącym się angielskiego problem. Najpierw przeczytajcie teorię, a później przejdźcie do praktycznego wykorzystania wiedzy w ćwiczeniach.

Data wpisu: 22.01.2013
Aktualności język niemiecki Proponujemy kolejne 6 ćwiczeń do podręcznika Delfin - ROZDZIAŁ 12. W zestawie ćwiczenia składni, czyli budowa zdań ze spójnikami während, dass i obwohl. Ponadto doskonalimy użycie czasu przeszłego Imperfekt/Präteritum i ćwiczymy Genitiv - czyli dopełniacz w konstrukcjach z przyimkami während (podczas), trotz (pomimo) oraz wegen (z powodu). Niestety ferie dobiegają końca i czas przygotować się do sprawdzianu.

Data wpisu: 20.01.2013
Aktualności Merula Od kilku dni na naszej stronie w prawym panelu dostępna jest ankieta. Zachęcamy do wzięcia w niej udziału. Przeprowadzamy tę ankietę na temat używanych podręczników, ponieważ w ten sposób będziemy mogli odpowiedzieć na Wasze zapotrzebowania i kształtować treści oraz ćwiczenia zgodnie z oczekiwaniami naszych Gości. Wszystkie zebrane dane są anonimowe i nie są udostępniane żadnym innym podmiotom lub osobom.

Data wpisu: 19.01.2013
Aktualności język niemiecki Jeśli lubicie czytać teksty oryginalne i sprawdzić swoje umiejętności językowe, zapraszamy do działu z e-bookami, gdzie możecie ściągnąć lub poczytać o przygodach Alicji w krainie czarów. Tym razem wersja niemiecka wzbogacona o kilka interesujących grafik. Zachęcamy do pobierania też wersji mobilnej w wybranym formacie epub lub mobi. Książkę zawsze można i warto mieć przy sobie.

Aktualności Merula Tym razem w GALERII prezentujemy kilka egzotycznych gatunków ptaków. Między innymi flamingi, marabut, pójdźka ziemna, kukabura chichotliwa i kazuar hełmiasty (ptak niebezpieczny dla wtajemniczonych). Poza tym rodzime gatunki jak sójka i dzwońce - chętnie odwiedzające karmniki w poszukiwaniu słonecznika.

Aktualności Merula W dziale EBOOKI polecamy kolejną książkę elektroniczną - Alicja w Krainie Czarów - w języku angielskim.

Aktualności język angielski Jakub przygotował drugi rozdział słówek do podręcznika New Matura Solutions Intermediate Nowość - w tym rozdziale mowa jest między innymi o konfliktach.

Aktualności język niemiecki SŁÓWKA do 8 rozdziału SCHRITTE INTERNATIONAL II przygotowała Alicja. W tym rozdziale uczymy się o zawodach (die Berufe). Przygotujcie sie do kartkówki. Warto sobie zrobic prezent na Mikołaja.

Aktualności język niemiecki Germaniści mogą korzystać już z zawartości kolejnej zakładki SCHRITTE INTERNATIONAL II. Na początek ćwiczymy czasowniki modalne.

Aktualności Merula Zapraszamy do nowego działu w serwisie Merula - Ebooki. Na początek proponujemy oryginalną "Opowieść wigilijną" i "Baśnie Andersena". Teksty możecie czytać bezpośrednio na stronie internetowej, albo, jeśli wolicie, możecie pobrać te lekturki na swoje tablety, czytniki czy telefony komórkowe.Do przeglądarki Firefox polecamy instalację dodateku EPUBReader aby wygodnie czytać ebooki.

Aktualności język angielski Iza przygotowała trzeci rozdział słówek do podręcznika New Matura Solutions Intermediate Nowość - w tym rozdziale mowa jest o pracy.

Aktualności język angielski Zbliżają się próbne matury. W zakładce MATURA zamieszczamy plik MATURA 2011 - język angielski. 3 ćwiczenia na słuchanie i 3 na doskonalenie umiejętności czytania wraz z ćwiczeniami interaktywnymi oraz TRANSKRYPCJĄ.

Aktualności Merula Zbliża się bardzo ciężki okres dla zwierząt żyjących w naturze - zima. Dokarmiajcie ptaki tak jak to robi Jakub. Zdjęcia z ptasiej "Restauracji" Jakuba w ostatniej aktualizacji. Oprócz sikorek bogatek w GALERII zobaczycie też inne egzotyczne okazy awifauny. UWAGA: Ptaki dokarmiamy tylko świeżymi produktami. Najlepiej: słonecznik, ziarna zbóż, owoce (jabłka dla drozdowatych), specjalne kluski tłuszczowo nasienne do kupienia w sklepach z karmą dla zwierząt, słonina (niesolona!!!). Jeśli zaczniecie dokarmiać ptaki to musicie to robić nieprzerwanie do końca marca.

Aktualności język niemiecki Hubert z "Leśnika" przygotował brakujące słówka do kompletu - ROZDZIAŁ 5 - Mein Tag - tym samym można ćwiczyć i powtarzać słownictwo z wszystkich siedmiu rozdziałów podręcznik Schritte international 1.

Aktualności język angielski Nowa zakładka w dziale JĘZYK ANGIELSKI. Karolina przygotowała pierwszą porcję słówek do podręcznika New Matura Solutions Intermediate Nowość - w tym rozdziale mowa jest o modzie i stylu ubierania się. Wszystkich uczących się z tego podręcznika zachęcamy do regularnego zaglądania do tej zakładki i sprawdzania aktualizaji.

Aktualności Merula Zbliża się okres Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia, kiedy zwyczajowo obdarowujemy się prezentami. Jednym z najlepszych i sprawdzonych pomysłów na prezent jest dobra książka. W księgarni prezentujemy liczne propozycje Bestsellery i Nowości wydawnicze. Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Zapraszamy.

Aktualności Merula Zapraszamy do poczytania wiadomości. Zaktualizowane zostały kanały informacyjne w zakładkach News oraz Nachrichten. Czytając aktualne wiadomości rozbudowujemy zasób słownictwa, a ponadto poznajemy realia krajów, których języków się uczymy. Tekst wiadomości może również posłużyć jako prasówka. Przypominamy i polecamy także zakładkę "Ucz się angielskiego z BBC". Możecie m.in. sprawdzić swoją wiedzę o Prezydentach USA (Crossword A crossword about US Presidents).

Aktualności język angielski Michał przygotował porcję słówek dla młodszych kolegów z gimnazjum - z działu tematycznego ZAKUPY I USŁUGI - link dostępny w zakładce GIMNAZJUM. W tym samym dziale gimnazjaliści mogą uczyć się i testować znajomość słownictwa w temacie ŻYCIE RODZINNE I TOWARZYSKIE Nowość.- Przeczytajcie instrukcję i jak zwykle szukajcie linków do dodatkowych ćwiczeń na dopasowanie i wpisanie znaczenia.

Aktualności Merula W GALERII ptaków aktualizacja. Zobaczcie pelikany, ohara, sępa płowego, a przede wszystkim fascynującą "koronę" koronnika szarego - jednego z najpiękniejszych żurawi zamieszkującego Afrykę. Zapraszamy i zachęcamy do podzielenia się wrażeniami. Każde zdjęcie można komentować i oceniać korzystając z menu w górnej krawędzi fotografii.

Aktualności Merula Z uwagi na dużą ilość materiału dostępnego na stronie wprowadzamy usprawnienie w postaci wyszukiwarki treści. Mamy nadzieję, że teraz wszystkim będzie łatwiej znaleźć interesujące was treści i ćwiczenia.

Aktualności język niemiecki KAROL zaskoczył nas wszystkich swoją motywacją i determinacją przygotowując słówka - ROZDZIAŁ 10 - Essen - do podręcznika "Alles klar 1B" - Gratulacje i SZÓSTECZKA się należy . Jak zwykle można też ćwiczyć dopasowując i wpisując znaczenie słówek z tego rozdziału.

Aktualności język niemieckiĆwiczenia przed sprawdzianem z 6 i 7 rozdziału Schritte international. ROZDZIAŁ 6 . Nowość W tym rozdziale ćwiczymy pogodę, pory roku, zwroty w restauracji, zgadzamy się i sprzeciwiamy. ROZDZIAŁ 7 . Nowość W tym rozdziale ćwiczymy czasowniki modalne "möchten", "können" i "wollen" oraz czas przeszły Perfekt.

Aktualności Merula Zapraszamy do galerii. Proponujemy pełną barw rozrywkę w klimacie jesiennym. Jeśli nie masz czasu wyjść do lasu lub w góry zobacz, co tracisz. Szczególnie gorąco polecamy zdjęcia z corocznego przelotu żurawi (Grus Grus). Jest to spektakl, którego magii nawet w przybliżeniu nie ukażą zdjęcia, ale dają może pewną namiastkę przeżyć estetycznych związanych z tym romantycznym fenomenem przyrody.

Aktualności język angielski Kolejna porcja słówek dla gimnazjalistów z działu DOM. Merulka w dziale GIMNAZJUM zamieszczamy link do nauki słownictwa przed egzaminem gimnazjalnym. Nauka słówek dla gimnazjalistów Nowość.- Przeczytajcie instrukcję i szukajcie linku do ćwiczeń na dopasowanie i wpisanie znaczenia losowo wybranych słówek z działu "DOM".

Aktualności język angielski Dla gimnazjalistów szlifujących słownictwo przed czekającym ich egzaminem gimnazjalnym z języka angielskiego na podstronie Merulka w dziale GIMNAZJUM zamieszczamy nowy link do nauki i testowania znajomości słownictwa obowiązującego na egzaminie gimnazjalnym. Nauka słówek do egzaminu gimnazjalnego Nowość.- Przeczytajcie instrukcję i szukajcie linku do ćwiczeń na dopasowanie i wpisanie znaczenia losowo wybranych słówek z działu "CZŁOWIEK".

Aktualności język niemiecki Kolejny raz ANIA przygotowała słówka do Delfina cz.2. Tym razem - ROZDZIAŁ 11 - Schule und Karriere - szkoła i kariera . Po opanowaniu słownictwa możecie sprawdzić się dopasowując i wpisując znaczenie słówek z tego rozdziału.

Aktualności Merula Zapraszamy do galerii fotografii, na jesienne klimaty. Zdjęcia z Pienin, Zatoru i Ustronia. Kilka ciekawych spotkań w naturalnym środowisku m.in. bielik i zimorodek, ciekawe okazy świata roślin i zwierząt.

Aktualności język niemiecki Dodano ROZDZIAŁ 14 - Urlaubspläne im Reisebüro - słówka i ćwiczenia na słownictwo do podręcznika "Alles klar 1B". Ponadto ROZDZIAŁ 1 - Nach den Ferien - po feriach - wraz z ćwiczeniami na dopasowanie i wpisanie znaczenia.

Aktualności język angielski Ćwiczenia na Czas zaprzeszły - Past Perfect Nowość - Uzupełnij zdania poprawnymi formami czasu zaprzeszłego. Ponadto uzupełniono moduł do nauki słownictwa do dla maturzystów z repetytorium Longman. Dodano ćwiczenia na dopasowanie i wpisanie znaczenia słówek.

Aktualności język niemiecki Kolejna porcja słówek do Schritte international 1 przygotowana przez Alicję - ROZDZIAŁ 7 - Lernen - Jak zwykle po zapoznaniu się ze słownictwem możecie sprawdzić się dopasowując i wpisując znaczenie słówek z tego rozdziału.

Aktualności język angielski W zakładce "NEW MATURA SOLUTIONS PRE-INTERMEDIATE" został rozszerzony moduł SŁOWNICTWO o ćwiczenia na dopasowanie i uzupełnianie w rozdziałach 2, 3, 4 oraz 5. Linki do tych ćwiczeń znajdziecie po załadowaniu tabeli słówek z odpowiedniego rozdziału.

Aktualności język niemiecki Dzięki ANI możecie ćwiczyć słówka do Delfina cz.2 - ROZDZIAŁ 12 - Nachrichten und Berichte - wiadomości i doniesienia . Po opanowaniu słownictwa możecie sprawdzić się dopasowując i wpisując znaczenie słówek z tego rozdziału. Jak zwykle przeczytajcie instrukcję i szukajcie linków po załadowaniu tabeli ze słówkami.

Aktualności język angielski W zakładce "Gramatyka" znajdziecie aktualną propozycję - Drugi okres warunkowy - Uzupełnij zdania poprawnymi formami drugiego okresu (trybu) warunkowego.

Aktualności język niemiecki Uwaga: ze specjalną dedykacją dla KAROLA słówka ROZDZIAŁ 9 - Wohnen - do podręcznika "Alles klar 1B". Po opanowaniu słownictwa możecie sprawdzić się dopasowując i wpisując znaczenie słówek z tego rozdziału. Jak zwykle przeczytajcie instrukcję i szukajcie linków po załadowaniu tabeli ze słówkami.

Aktualności język angielski W zakładce "NEW MATURA SOLUTIONS PRE-INTERMEDIATE" został rozszerzony moduł SŁOWNICTWO o ćwiczenia na dopasowanie i uzupełnianie w rozdziałach 6 i 9 Technology - Technologia - dopasuj , Technology - technologia - wpisz znaczenie oraz Natural disasters - klęski żywiołowe- dopasuj , Natural disasters - klęski żywiołowe - wpisz znaczenie Linki do tych ćwiczeń znajdziecie także po załadowaniu tabeli słówek.

Aktualności język niemiecki Piotr przygotował dla was listę słówek z ROZDZIAŁU 6 - Freizeit - do podręcznika "Schritte international 1". Ponadto po zapoznaniu się ze słownictwem możecie sprawdzić się dopasowując i wpisując znaczenie słówek z tego rozdziału. Jak zwykle przeczytajcie instrukcję i szukajcie linków po załadowaniu tabeli ze słówkami. Klasy pierwsze mogą też uczyć się słówek do rozdziału 3 - jedzenie i picie - Essen und Trinken. Dla was też są ćwiczenia na dopasowanie i wpisywanie znaczenie słówek z tego rozdziału 3. Zapraszamy.

Aktualności język angielski W zakładce "NEW MATURA SOLUTIONS PRE-INTERMEDIATE" został rozszerzony moduł SŁOWNICTWO o ćwiczenia na dopasowanie i uzupełnianie Przymiotniki - Cechy charakteru - dopasuj oraz Przymiotniki - Cechy charakteru - wpisz znaczenie Linki do tych ćwiczeń znajdziecie także po załadowaniu słówek z działu maturalnego człowiek.

Aktualności język angielski W zakładce "Gramatyka" znajdziecie aktualną propozycję - Okresy warunkowe - Uzupełnij zdania poprawnymi formami pierwszego lub zerowego okresu (trybu) warunkowego.

Aktualności Merula Kalendarz na rok szkolny 2012/2013 - zapoznaj się z terminami przerw świątecznych i ferii zimowych w aktualnym roku szkolnym.

Aktualności język angielski Uzupełniono ćwiczenie na słownictwo maturalne Dom o ćwiczenia na Dopasowanie i na Wpisanie właściwego znaczenia słówek.

Aktualności język angielski MERULKA - Kolejne ćwiczenia dla dzieci i młodzieży z języka angielskiego. Lato. Ćwiczenie pamięciowe. Od teraz możecie też zapoznać się z przysłowiami i popularnymi powiedzeniami w języku angielskim. Szukajcie ich w kolumnie po prawej stronie.

Aktualności język niemiecki MERULKA - Kolejne ćwiczenia dla dzieci i młodzieży z języka niemieckiego. Lato. Ćwiczenie pamięciowe.

Aktualności język niemiecki MERULKA - Kolejne ćwiczenia dla dzieci i młodzieży z języka niemieckiego. Tym razem Lato. Przedmioty kojarzące się z plażą, latem i wypoczynkiem. W sam raz na wakacje.

Aktualności język angielski MERULKA - Kolejne ćwiczenia dla dzieci i młodzieży z języka angielskiego. Tym razem Lato. Przedmioty kojarzące się z plażą, latem i wypoczynkiem. W sam raz na wakacje.

Aktualności język angielski W zakładce QUIZY znajdziecie aktualną propozycję Quiz czerwiec 2012 . "I know everything" - to kolejna edycja quizu dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę m.in. z realioznawstwa Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Aktualności Merula Zapraszamy również do GALERII fotografii. Po ostatniej aktualizacji można obejrzeć kilkadziesiąt nowych zdjęć. Podzielcie się z nami komentarzami.

Aktualności język angielski W zakładce "MATURA" został rozszerzony moduł SŁOWNICTWO LONGMAN o ćwiczenia na dopasowanie i uzupełnianie Człowiek - dopasuj oraz Człowiek - wpisz znaczenie Linki do tych ćwiczeń znajdziecie także po załadowaniu słówek z działu maturalnego człowiek.

Aktualności Merula Już prawie po maturze i możecie trochę odpocząć. Dlatego zapraszamy do galerii fotografii. Po ostatniej aktualizacji można obejrzeć kolejną porcję zdjęć. Tym razem kurka wodna i zimorodek wśród innych bardziej popularnych gatunków.

Aktualności język angielski Czytanie - teksty i zadania sprawdzające rozumienie tekstu czytanego do części podstawowej egzaminu maturalnego z języka angielskiego - maj 2012.

Aktualności język niemiecki Matura 2012 pdf Matura podstawowa z języka niemieckiego maj 2012 - Kliknij i pobierz plik PDF z zadaniami egzaminu maturalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - matura podstawowa 2012 - język niemiecki. Słuchanie - nagrania z interaktywnymi ćwiczeniami do części podstawowej egzaminu maturalnego z języka angielskiego - maj 2012.

Aktualności Merula Zapraszamy do galerii fotografii. Po ostatniej aktualizacji można obejrzeć kilkadziesiąt nowych zdjęć. Podzielcie się z nami komentarzami. Tym razem do obejrzenia m.i. orzeł przedni, podróżniczek, słowik rdzawy, błotniak stawowy, rzadkie w środkowej Europie biegusy zmienne, łęczak i często słyszana, ale płochliwa kukułka.

Aktualności język niemiecki Z ostatniej chwili. pdf Egzamin gimnazjalny 2012 - język niemiecki - arkusz - Kliknij i pobierz plik PDF z zadaniami egzaminu gimnazjalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - egzamin gimnazjalny 2012 - język niemiecki.

Aktualności język angielski W zakładce QUIZY znajdziecie aktualną propozycję Quiz czerwiec 2012 . "I know everything" - to kolejna edycja quizu dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę m.in. z realioznawstwa Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Aktualności Merula Zapraszamy również do GALERII fotografii. Po ostatniej aktualizacji można obejrzeć kilkadziesiąt nowych zdjęć. Podzielcie się z nami komentarzami.

Aktualności język angielski W zakładce "MATURA" został rozszerzony moduł SŁOWNICTWO LONGMAN o ćwiczenia na dopasowanie i uzupełnianie Człowiek - dopasuj oraz Człowiek - wpisz znaczenie Linki do tych ćwiczeń znajdziecie także po załadowaniu słówek z działu maturalnego człowiek.

Aktualności Merula Już prawie po maturze i możecie trochę odpocząć. Dlatego zapraszamy do galerii fotografii. Po ostatniej aktualizacji można obejrzeć kolejną porcję zdjęć. Tym razem kurka wodna i zimorodek wśród innych bardziej popularnych gatunków.

Aktualności język angielski Czytanie - teksty i zadania sprawdzające rozumienie tekstu czytanego do części podstawowej egzaminu maturalnego z języka angielskiego - maj 2012.

Aktualności język niemiecki Matura 2012 pdf Matura podstawowa z języka niemieckiego maj 2012 - Kliknij i pobierz plik PDF z zadaniami egzaminu maturalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - matura podstawowa 2012 - język niemiecki. Słuchanie - nagrania z interaktywnymi ćwiczeniami do części podstawowej egzaminu maturalnego z języka angielskiego - maj 2012.

Aktualności Merula Zapraszamy do galerii fotografii. Po ostatniej aktualizacji można obejrzeć kilkadziesiąt nowych zdjęć. Podzielcie się z nami komentarzami. Tym razem do obejrzenia m.i. orzeł przedni, podróżniczek, słowik rdzawy, błotniak stawowy, rzadkie w środkowej Europie biegusy zmienne, łęczak i często słyszana, ale płochliwa kukułka.

Aktualności język niemiecki Z ostatniej chwili. pdf Egzamin gimnazjalny 2012 - język niemiecki - arkusz - Kliknij i pobierz plik PDF z zadaniami egzaminu gimnazjalnego oraz pdf Transkrypcja tekstu - słuchanie - egzamin gimnazjalny 2012 - język niemiecki.

Aktualności język niemiecki Uczący się języka niemieckiego mogą przetestować nowy sposób na ćwiczenie znajomości słownictwa. Link dla maturzystów w temacie Państwo i społeczeństwo jest dostępny w zakładce MATURA - SŁOWNICTWO - Państwo i społeczeństwo - Państwo i społeczeństwo.

Aktualności język angielski Maria i Katarzyna przygotowły Słówka do matury na padstawie repetytorium LONGMANA. Tym razem dział 10 - temat "Sport". Po załadowaniu słówek w tym dziale polecamy nowy sposób nauki słówek i testowania ich znajomości. Szukajcie linku Sport z napisem Nowość.

Aktualności język niemiecki Langsam gesprochene Nachrichten Kolejny raz zamieszczam link do wiadomości czytanych przez lektora w zwolnionym tempie. Doskonałe ćwiczenie czytania i wymowy. Ponadto polecam Nagrania wideo wraz z ćwiczeniami. Pozycja polecana w szczególności maturzystom.

Aktualności język niemiecki Alicja przygotowała Słówka z rozdziału 4 do podręcznika Schritte international. Linku do słówek z tego podręcznika szukajcie poniżej w zakładce "SCHRITTE INTERNATIONAL".


Nasza strona została odznaczona certyfikatem "ZDAMY".

certyfikat  

Nota techniczna

Aby móc korzystać z serwisu konieczne jest odblokowanie JAVA SCRYPTu w używanej przeglądarce . Bez tego nie będą działać poprawnie ćwiczenia, których interaktywność wykorzystuje techniczne możliwości tego języka programowania.
Zachęcamy do używania alternatywnych przeglądarek jak Opera, Chrom lub Firefox aby w pełni skorzystać z serwisu. Starsze wersje przeglądarki INTERNET EXPLORER nie obsługują poprawnie niektórych funkcji. Aktualizuj tę przeglądarkę internetową, jeśli chcesz korzystać za jej pomocą z naszej strony by nie czuć się sfrustrowanym i zażenowanym.
Prosimy również o zgłaszanie wszystkich znalezionych błędów, uwag lub pomysłów pod adres Merula . Z góry dziękujemy. Życzymy miłej nauki i zabawy!!!
Jeśli podoba ci się nasza strona i uważasz, że jest wartościowa, poleć ją wśród swoich znajomych w portalach społecznościowych.Z serwisu mogą korzystać wszyscy bezpłatnie. W dowód wdzięczności dla autorów serwisu możesz obejrzeć reklamy, pozostawić miłe słowo w księdze gości lub zrobić zakupy w księgarni internetowej Selkar. Dziękujemy.


Aby wpisać znaki nie występujące w polskim układzie klawiatury PRZYTRZYMAJ (lewy) ALT i wpisz NUMER korzystając z klawiatury numerycznej.
Ä = 0196  , ä = 0228   Ö = 0214  , ö = 0246   Ü = 0220   ü = 0252  ß = 0223
Napisz do nas


AntiBot 
 

Data

 

Polecane książki


PogodaReklama 

Tagi
Wakacje za ...


odlicznie z wywołaniem funkcji zniknięcie przycisku "Następne słówko" 5 - 1, 7, 9


Odwiedzający stronęLiczba gości:

 1